З чого розпочати, якщо дитина цікавиться програмуванням?

Програмування – це одна з найбільш швидко розвивається і перспективних сфера на сьогоднішній день. Фахівці у цій галузі зараз можуть мати високий рівень заробітку та будувати успішну кар’єру у світових компаніях. Завдяки великій кількості сфер розвитку в IT-сфері фахівці можуть вирішувати найрізноманітніші завдання. Це справді професії майбутнього, які ще довгий час будуть одними з найпопулярніших та найзатребуваніших.
Чи можна дітям вивчати програмування?
Може здатися, що програмування та IT-сфера – це дуже складно, і дитина не зможе освоїти таку велику тему. Звичайно, якщо говорити про створення складних сайтів, то тут потрібний професіоналізм та досвід. Але простішу інформацію про алгоритми, зберігання інформації та коди дитина здатна засвоїти досить легко. Все залежить від того, під яким кутом поглянути на навчання. Можна спланувати процес освоєння основ програмування у формі захоплюючої гри, і тоді дитині буде зрозуміло і при цьому дуже цікаво. Діти швидко освоюють новий матеріал, тому не варто перейматися складністю інформації. Найчастіше інформацію про програмуванні дитина може вивчити краще, ніж доросла. Це з особливим пристроєм сприйняття будь-якої інформації дитиною. Він убирає, як губка, і може швидко застосовувати отримані знання у житті.
Величезний плюс вивчення програмування для дитини – це можливість не просто дізнаватися про інформацію, а й самостійно її застосовувати. Під час занять дитина створюватиме свої програми та коди та захищатиме проекти.
У процесі освоєння програмування дитина:
- Тренує математичні здібності та логічне мислення, які допомагають вирішувати завдання та створювати алгоритми. Це допомагає не тільки на курсах програмування, а й загалом у навчанні у школі та творчих заняттях.
- Формує вміння вчитися та створювати своє. Під час навчання в дітей віком виробляється мотивація захисту своїх проектів. Їх стає важливим як процес, і результат. І кожен учень відчуває непідробне захоплення, коли його проект завершується успішно та працює.
- Розвиває креативні навички. Завдяки ігровій формі занять дитина навчається творчо підходити до вирішення завдань та створювати унікальні креативні проекти. Він навчається проявляти себе і не боятися ділитися своїми ідеями та рішеннями.
Коли дитина може розпочати вивчення програмування?
Багато батьків можуть вважати, що займатися програмуванням їхня дитина може почати лише у старшій школі. Але навіть діти 3 років можуть засвоїти основи створення кодів і алгоритмів.
Звичайно, програма занять для малюків відрізняється від курсів для підлітків. З 3-5 років дитина легко вивчає програмування у формі гри. Заняття з програмування для дітей проходять весело та захоплююче, так, щоб увага учнів не розсіювалась.
У 7-8 років дитина може вивчати більш серйозну програму курсу. Діти вже вчаться створювати коди різними мовами програмування, таких як phyton або scratch. Також у цьому віці на заняттях вони вивчають англійську мову, яка необхідна у сфері IT.
З 9 до 15 років дитина, як правило, визначає для себе найцікавіший напрямок у програмуванні та створює власні проекти. З кожним роком діти освоюють все складніші мови та інструменти, щоб покращувати свої навички та результати роботи.
Чим може бути цікаве програмування для дитини?
Мотивація дуже важлива у процесі навчання, інакше дитина може просто втратити інтерес та закинути заняття. Примушувати дітей займатись – це малоефективно. Тільки особистий та щирий інтерес допоможе дитині засвоїти інформацію про програмування та почати її застосовувати на практиці. Викладачі знають, як зберегти інтерес дітей до занять. Зокрема, вони розповідають їм про те, що нас оточує, і як навколишні предмети пов’язані з програмуванням. У ході гри діти, сам того не помічаючи, засвоюють матеріал і застосовують знання на практиці.
Важливо, щоб дитина розуміла, наскільки великою є IT-сфера, і які можливості вона відкриває. У цій галузі можна нарахувати близько 20 різних спеціалізацій, тому дитина зможе вибрати те, що йому найбільш цікаво.
Комп’ютерні ігри найчастіше є мотиватором для дитини вивчати програмування. Важливо, щоб батьки не припиняли його інтерес, а лише м’яко спрямовували. Не варто забороняти грати у комп’ютерні ігри. Можна домовитися з дитиною про певний час на ігри, щоб вона встигала і зробити завдання, і відпочити. Тоді мотивація до вивчення програмування не пропаде.
Які поради можна надати батькам?
Щоб дитина успішно розвивала свої навички програмування, батькам важливо бути уважними до неї. Насамперед батьки повинні помітити інтерес дитини до цієї сфери. Важливо не вибирати курси та заняття для дитини самостійно, а дізнатися, що цікаво їй самій, і в якій сфері IT вона хотіла б розвиватися.
Батьки повинні зрозуміти, що для дитини потрібна спеціальна програма вивчення. Не можна давати йому відразу всю інформацію про мови кодування та створення програм. Навчання має бути поступовим та послідовним. Дитина почне вивчення світу програмування з азів, поступово підвищуючи складність завдань та пошуку рішень.
Ще одна порада батькам – треба запастись терпінням. Іноді дитина може вередувати і відчувати складнощі у засвоєнні матеріалу. У такі моменти важливо просто бути поруч із ним і допомогти розібратися у питанні без тиску та емоцій. І тоді творчі здібності дитини розвиватимуться гармонійно та яскраво.
Який формат навчання краще вибрати?
Зараз можна вивчати програмування як онлайн, так і онлайн. У кожного з цих варіантів є свої переваги та недоліки. Ви можете вибрати той формат, який для вашої дитини буде найбільш актуальним та підходящим.
Офлайн-заняття допомагають дитині швидше засвоювати матеріал курсу, викладач може одразу відповісти на всі запитання. До того ж, під час навчання дитина перебуває серед однолітків зі схожими інтересами, і має можливість завести друзів і тренувати навички спілкування. Якщо говорити про недоліки такого формату, то можна сказати про чіткий графік, який може бути не зручний, високу ціну таких занять та тривалість навчання.
Онлайн-курси зазвичай мають на увазі гнучкий графік навчання, яскраву подачу матеріалу з використанням фото- та відеоматеріалів, доступну вартість занять та велику кількість практичних завдань. Але при онлайн-навчання викладачеві складніше контролювати результати роботи дитини та її успіхи.
З чого розпочати вивчення програмування?
Часто батьки, помітивши здатність дитини до програмування, не знають, з чого почати. Є багато корисних матеріалів в Інтернеті у відкритому доступі. Можна знайти статті, які розкажуть, як краще дитині розпочати вивчення програмування та які матеріали та підручники можна для цього використати.